Categories
Raamatu Reede

Tuulest viidud Margaret Mitchell

Kristin Tamm III MA

Scarlett  O’Hara on Iirimaalt pärit kaunitar, kelle süda kuulub Ashley Wilkesile. Päev enne pidu kuuleb O’Hara kuulujuttu, et tema armastatu Ashley kavatseb abielluda Scarletti nõo Melaniga, mis osutub ka tõeks. Peol on kõigi meeste, isegi abielus meeste, pilgud, suunatud Scarletti poole, kuid tema süda on murtud ning ta ei tee ühestki neist välja. 

Lootuses Ashleyt armukadedaks muuta abiellub ka Scarlett, kuid kohe peale sõja algust sureb tema abikaasa kopsupõletikku ja Scarlett jääb nende ühise lapsega üksi. Alanud kodusõda põhja ning lõuna osariikide vahel, millest algul pidi tulema lõunaosariiklastele kerge võit, kujunes välja pikk veresaun.

7040249t1hd2d0
Vivien Leigh (Scarlett O’Hara) ja Clark Gable (Rhett Butler) | FOTO: CAP/KFS/Image supplied by Capital Pictures/Scanpix

Sinisilmse 16-aastasena I osa alustades, paelus see teos mind nii väga, et ma jäin ühel õhtul seda koolis lugedes isegi oma bussist maha.Viis mil, M.Mitchell sõnadega mängib, või siis ehk Ester Heinaste, kes on suutnud, selle nii oskuslikult ära tõlkida, on lihtsalt fantastiline.  Nagu V.Novakov, paneb ta kohati unustama, kui jõhkratest oludest käib jutt – nälg Taras, isiklikud hingepiinad, rassism, valederägastikud, millesse upuksid ka ,,Troonide mängu” tegelased ära. 

Peategelase arenguga on kõvasti vaeva nähtud ja seda annab tunda, O’Hara püsib küll raamatute vältel väga noorena, kuid on imeline näha teda kasvamas pirtsakast ja provokatiivsest teismelisest naiseks, kes teeks vist kõike oma pere ning Tara säilimise nimel. Alguses on ta kindlasti kohati vastuoluline tegelane, mis oli jällegi autori poolt julge valik peategelase jaoks, kuid hiljem õhkus temast nii tugevalt võimukust, et külmavärinad tulevad peale, kui sellele mõtlen.

Mis on siis ikkagi lõpuks ,,Tuulest viidud”? On see paks armastusromaan? Sõjaromaan? Ajalooromaan? Mingisugune segapuder kõigest kolmest ja psühholoogilisest pingest O’Hara kulul? See on katkend ajaloost koos eelnevalt mainitud segapudruga, millele lisab vürtsi Scarlett O’Hara olles Scarlett O’Hara. Jätkuvalt käib arutelu erinevates riikides ja koolides selle üle, kas ,,Tuulest viidud” peaks olema lisatud keelatud raamatute nimekirja või mitte, sellepärast, et raamatus on pehmelt öeldes rassistlike ja seksistlike kohti. Jah, teoses on mõningaid õõvastavaid kohti, mis pole iseenest kiiduväärdset, aga tol ajal oli elu selline ja ajalugu ei saa muuta, seega miks peaks seda keelama? Tõestus vigadest peaks säilima, et neid vigu ei korduks, olgu see tõestus siis vürtsitatud fiktsiooniga või mitte. On loomulik, et inimesed tahavad varjata seda, mis toob neile häbi – ,,The books that the world calls immoral are books that show the world its own shame,” Oscar Wilde.

,,Tuulest viidud” pole kindlasti kõigile sobiv, sest see on mõnes kohas veniv, just sõja olukorda kirjeldades ning kui rassism muudab tundlikuks, siis on paslik see teos vahele jätta. Kui vähegi on siiski mahti võtta ette mõni pikem klassika, mis hoiab öösitigi üleval, siis tasuks kindlasti seda kaaluda…või vähemalt vaadata 1939. aasta filmi versiooni.

2z5z1c

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s