Categories
Uncategorized

Muudame maailma!

Norra linnas Strynis toimus 23.-27. septembril Erasmus+ projektikohtumisel „Recycling our world – Creating awareness for a sustainable lifestyle in young Europeans“ („Taaskasutamine meie maailmas – noortes eurooplastes teadliku elustiili kujundamine“)

Sel korral kuulusid gruppi Martin Palmiste, Robin Kristofer Pärnsalu, Karen Aasa, Grete Roosioja- Aari, Katriin Kabanov, Piret Potter ning õpetajad Tiia Pukk ja Kristiina Jürisson.

seltskond

Alustasime oma teekonda esmaspäeva hommikul. Reis marsruudil Tallinn- Oslo- Ahlesund- Stryn kahe lennusõidu ning praami- ja bussisõiduga kulges väga ladusalt. Õhtuks jõudsime Stryni, kus toimus rõõmus kohtumine Norra ja Saksa sõpradega. Stryn on Viljandist veidi väiksem, maaliline linnake Norra lääneosas. Linna, seda ümbritsevate mägede ja fjordide ilu lubas nautida erakordselt hea ilm, mis oli kõike muud kui norralik. Kõik päevad olid päikeselised ja väga soojad.

Projekti teema – kuidas vältida toidu raiskamist- oli põnev kõigile. Teisipäeva hommikul, pärast ühiseid tutvumistegevusi, moodustusid rühmad ning selgitati tööjaotust. Seejärel läksid kõik õpilased poodi, et varustada enda grupp vajalike toiduainetega. Tähelepanu oli toiduainete „parim enne“ ja „kõlblik kuni“ kuupäevadel. Edasi hakkasid osad rühmad tegelema polstrite valmistamisega ning teised suundusid õppekööki sööke tegema. Kui road olid valminud ja lauad kaetud, paluti kõiki sööma.

Kolmapäeval toimus vahetus, köögis tegutsesid järgmised rühmad. Peab tunnistama, et valmisid igati isuäratavad ja maitsvad road. Toimus ka üks lühike loeng, mille käigus saime teada, kuidas välditakse toidu raiskamist ja kuidas toimetatakse jäätmetega ning välditakse muud ületarbimist ühes kohalikus suurhotellis.

Kui eelmisel õhtul oli toimunud ühine vaba aja veetmine koolimajas võrkpalli ja muude aktiivsete tegevustega, siis selle päeva pärastlõuna oli ilmselt reisi kõrghetk vaatamisväärsuste mõttes. Sõitsime Strynist veidi välja, Loeni, kus asb Skylift. Tõusime tõstukiga 1 km kõrgusele vaateplatvormile, kusjuures tõusu nurk 60 kraadi on üks järsemaid maailmas. Sealt edasi kõndisime 2 km mööda mägiteed veelgi kõrgemale. Vaateid, mida imetleda, oli igal sammul. Kuna olime liustikega samal kõrgusel, saime isegi lumesõda pidada.( https://www.fjordnorway.com/things-to-do/loen-skylift-p2330753)
Neljapäev oli kookide küpsetamise päev. Seejärel muidugi ühine koogisöömine ning iga rühma poolt nende koostatud polstrite esitlemine.

Koogisöömine
Enamusel polstritest oli välja toodud tohutu kogus toitu, mida inimesed keskmiselt aastas raiskavad ehk ära viskavad. Selle vältimiseks oleks vaja igaühel oma käitumises vaid veidikene muutusi teha. Näiteks osta vähem, kasutada kõik külmkappi varutud toit lõpuni ära, usaldades kõlblikkuse määramiseks ka iseennast, mitte ainult pakendile märgitud kuupäeva, tõsta taldrikule vähem korraga jne.

Jäigi veel viimane õhtu oma võõrustajatega. Seegi veedeti ühiselt koolimajas, sest meie, eestlased asusime hilisõhtul tagasiteele. Küllap oli ka kuuetunnine sõit ööbussis läbi Norra meist paljudele esmakordne kogemus. Minule tundus vahepeal, et oli päris hea, et oli öö ja ei näinud kõiki keerulisi pöördeid (ja teest kahele poole jäävat), mida sellel kahekorruselisel bussil mägede ületamiseks oli vaja teha.

Reede hommikul lendasime Oslost Riiga ning sealt juba bussiga koju tagasi Viljandisse.

One reply on “Muudame maailma!”

[…] Kui septembris käisid meie kooli õpilased Norras koos eakaaslastega Saksamaalt ja Norrast Erasmus+ projekti raames toiduraiskamise probleemi lahendusi otsimas, siis novembri lõpus (25.-29.11) olid Gerly Rännik, Chrislin Metsanurm, Kaisa Raagmets, Britt Marii Venderström, Melita Magda ja Sandra Koiduste koos õpetajatega Tiia Pukk ja Marja-Liisa Raudne Saksamaal Neukirchen-Vlynis tegelemas plastireostuse teemaga. […]

Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s