Categories
Keskkonna Kolmapäev

Kas ühekordsed kohvitopsid võivad aidata ka loodust säästa?

Anete Puusta I HK

Tuleb tunnistada, et Viljandi gümnaasium on oma jäätmemajanduse üsna hästi korraldanud. Kogu tekkiv prügi sorteeritakse eeskujulikult ja nii jõuavad tekkinud jäätmed ka ümbertöötlemiseks. Algus on seega tehtud, kuid jäätmete ümbertöötlemine üksi pole ilmselt siiski lõplik lahendus maailma prügist puhastamiseks. On ju selge, et näiteks meie mered ja ookeanid ei oleks kaetud hiiglaslike prügisaartega, kui oma üleüldist jäätmeteket teadlikult kontrolliksime. Üheks suurimaks maailmarisustajaks loetakse ühekordselt kasutatavaid plastiknõusid, kuhu hulka kuuluvad ka ühekordsed kohvitopsid. Entusiastlik maailmaparandaja minu sees uuris ka meie koolis müüdavate ühekordsete kohvitopside kohta, millest nii mõnigi õpilane päeva jooksul kohvi või teed lürpida armastab. 

Tähelepanelikum kohvijooja meie koolis on võib-olla märganud pisikest märgistust topsi alumises servas, millelt võib välja lugeda lühendi PEFC – the Programme for the Endorsement of Forest Certification ehk eestikeeli on PEFC maailma juhtiv metsasertifitseerimise organisatsioon. PEFC logo on rahvusvaheliselt tunnustatud kaubamärk. Selle abil saavad ettevõtted, tarbijad, metsaomanikud ja teised sidusrühmad teha kindlaks ning aidata kaasa toodete turustamisele, mis on pärit jätkusuutlikult majandatud metsadest. Logo kasutamine aitab sertifitseeritud ettevõtetel ja metsaomanikel näidata nende pühendumust jätkusuutlikule arengule, jõuda keskkonnateadlike tarbijateni, muuta inimesi teadlikumaks keskkonna suhtes ning tõsta nõudlust toodete järele, mis on pärit PEFC sertifitseeritud metsadest ning tuua välja ettevõtete ja metsaomaniku seotust jätkusuutliku metsamajandamisega. Selle kohta võib lugeda täpsemalt ka www.pefc.ee kodulehelt. 

Jällegi on Viljandi gümnaasium leidnud viisi olla keskkonnateadlikum, valides oma koolis müümiseks olulisemalt jätkusuutlikuma sõnumiga tootepakkuja kohvitopsid. Kõike ülalmainitut arvesse võttes oleks tõenäoliselt siiski loodussõbralikum valik osta teed või kohvi oma korduvkasutatava kohvitopsi sisse või see üldse termosega kodust kaasa võtta, arvan mina. Kokkuvõtteks teeme ikkagi rohkem head, kui jätame mistahes toote ostmata ja väldime seeläbi prügiprobleemi üleüldse, võrreldes sellega, kui ostame toote, mis küll toetab mõnd keskkonnahoiu organisatsiooni, kuid mis ise loodust reostab.

IMG_7540

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s