Categories
Essee

VLND kui Viljandi turundusmeedium

Esseekonkurssi “Minu VLND” eripreemia võitja

LIISA KIIS, II võõrkeelesuund / kevad 2017

 Kas oled kunagi mõelnud Viljandi promomise peale? Ei? Seda ma arvasingi. Vaevalt, et tavaline koolipingi nühkija mõtlebki millegi promomise peale. Kui jah, siis ainult omakasupüüdlikkuse eesmärgil. Kuulen pidevalt oma klassikaaslasi ning sõpru rääkimas sellest, kuidas nad ei jõua ära oodata seda aega, mil sellest linnast lahkuda saaks. Ja ammugi ei räägi pea mitte keegi sellest, kuidas nad tahaksid oma tuleviku just Viljandiga siduda.
Mäletan seda päeva, mil minu Facebooki feedi ilmus üks uus ning huvitav lehekülg- VLND. Tol ajal ma ei teadnud mis see on, kes selle lehe rajasid või mis tagamõttega see loodud on. Olid vaid kaunid fotod Viljandist, mis läksid paljudele peale. Mida aeg edasi, seda selgemaks sai, mis on VLND. Jah, punt noori otsustas muuta Viljandi veelgi tuntumaks, kui see oli seda senimaani olnud. Nad otsustasid tutvustada maailmale meie linna läbi erinevate intervjuude, kaunite fotode ning huvitavate videote. Endid kutsuvad nad õhinapõhiseks veebiajakirjaks, kuid Viljandlaste jaoks on nad palju enamat.
Ma ei kujutaks ette, et ühel heal päeval hakkaksid näiteks Tallinna noored tutvustama oma linna läbi interneti. See oleks veider, või mida arvad Sina? Ma lihtsalt ei kujutaks ette, et Tallinna kohta hakkaksid tulema pidevalt artiklid, kui armas see linn on. Või hoopis Tartust. Jah, Tartu on ülikoolilinn, aga selline tutvustusviis lihtsalt ei sobiks neile! Ainult- jah, ainult Viljandile sobib selline asi. Viljandi on eriline ning väärib tunnustust.
Miks rahvale meeldib VLND ja nende tegemised? Esiteks. Ma ei usu, et keegi meist viitsiks käia avastamas Viljandit pea iga päev. Mina vähemalt küll ei satu eriti tihti näiteks Männimäe vähemtuntud paikadesse. Peab mainima, et ma polegi vist kunagi Männimäel avastamise tagamõttega käinud, aga VLND on. Nad on toonud meieni fotod just nendest kohtadest, kuhu paljud meist pole kunagi sattunud. Männimäe kortermajade fotosid mäletad veel? Teiseks. Kuna ma ise ei ela Viljandis, siis pole mul võimalust näiteks näha Viljandit virmaliste veiklemises, kui need ootamatult tekkima peaksid. Seetõttu ongi VLND super, kuna nad toovad kiiremas korras fännideni fotod huvitavatest momentidest. Kolmandaks. Meil kõigil on välismaalastest sõpru. Mäletan veel seda aega, kui püüdsin meeleheitlikult leida kauneid fotosid Viljandist Googeldades, kuid see oli pea võimatu. Kui tekkis VLND, tekkis ka võimalus saata oma sõpradele välismaal just nendest kaunitest paikadest fotosi, mida varem Googeldades ei leidnud. Või näiteks saan nüüd saata välismaalastele VLND kodulehe lingi, et nad ise saaksid avastada Viljandit, nagu mõned kaamerasilmad seda näevad- maagilise ning imetlusväärsena.
Kes meist poleks näinud nende Facebooki lehel fotosid vingetest nokamütsidest, riidekottidest ning T-särkidest, mil peal “VLND” kiri? Mina olen! Ei jõua ära oodata seda aega, mil tulevad välja nende tuliuued ning megavinged nokamütsid. Näpud kibelevad juba ühe nokamütsi soetamise järele.
Videod, videod, videod! Jah, kindlasti üheks suurepäraseks ideeks selle õhinapõhise veebiajakirja poolt on olnud teha videoid ning intervjuusid huvitavate inimestega. Ma usun, et paljude südame tegi soojaks vabariigi aastapäeval Stefani laul “Vahepeal on nii”, mis sobis tollesse päeva nagu kirss tordile või nagu Eesti sini-must-valge lipp lipumasti? Või näiteks Kirke emakeelepäevale pühendatud pisike, kuid samas nii sügavamõtteline mõtisklus meie kauni emakeele üle. Või hoopistükis intervjuu koos Ott Leplandiga? Halloo! Kellele ei meeldiks Ott? Pagan! Peaaegu jõudsid meelest minna eelmise aasta esseevõistluse südantsoojendavad mõtted.
Oh jah. Häid sõnu on palju, mida saaks VLND ja selle lehe eestvedajatele öelda, kuid mis kõige olulisem- ma olen uhke. Ma olen uhke, et meie linnas leidub noori, kes ajavad oma asja ning julgustavad ka teisi noori ümberringi tegelema sellega, mis neile kõige rohkem meeldib. Ma olen uhke, et leidub noori, kes tahavad muuta Viljandit tuntumaks mitte ainult läbi Folgi või BASHi, vaid hoopis läbi igapäevaelu. Läbi kaunite fotode, Viljandi merch’i, tublide noorte, videote ning intervjuude. Ma olen uhke!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s