Categories
Essee Uncategorized

Ma armastan Viljandit, sest…

2017 a VLND esseekonkursil napilt esikohast ilma jäänud essee.

MADIS KIRSMAN, III majandussuund / APRILL 2017

Astusin Romaani uksest sisse, tervitasin esimesi ettejuhtuvaid võõraid ja tuttavaid naeratuste, noogutuste ja tsaukidega ning astusin sel viisil ülerahvastatud trepist üles. Ostsin pokaali veini, mis maksis ja maksab siiani täpselt kaks eurot ja viiskümmend senti. Raha mul endal too õhtu kaasas ei olnud.
Viljandi on pleiss, kus paari päeva ja õhtuga on võimalik luua kontaktvõrgustik, mis aitab Sind igas, ka kõige veidramas olukorras. Tegelt ka, võta üks nädal aega ja hoia silm peal, kus mõni üritus toimub ja võta ka julgelt osa, ole sotsiaalne. Pärast seda võid paari telefonikõnega leida venna, kes tuleb ja Su vanaema korterist vana akordioni ära ostab või kes annab Sulle just selle raamatu, mida Sul vaja läheb, et linnaraamatukogu seitsmeteistkümne eurosele viivisele lisaks ka raamat ikkagi tagasi saaks antud. Armusin kunagi ühte neiusse nii väga, et mul oli vaja salaja tema retro rattale uus kell peale kruvida, mida saaks kõlistada. Vana oli katki läinud. Tahtsin valget ja kassi pildiga kella ning selle leidmine Viljandist võttis mul aega kakskümmend minutit. See on põhjus number üks, miks ma Viljandit armastan ja armastama jään. See on nii kuradi kompaktne ja lihtne.
Iga Viljandis elav noor puutub kokku hetkega, mil temasse süstitakse kangeid narkootikume. Viljandis ei saa oma lapsepõlve veeta ilma, et sinusse ei siseneks meelierutav süstlanõel, mis sisendab Sulle, et mine ja avasta, tule välja, naudi, rõõmusta, kallista, pinguta, ringuta, heida, harjuta, karju, sosista, jookse ja hüppa ning lase minna! Viljandi on täis halastamatuid diilereid nagu muusikakool, viiratsi mägi, kunstikool, skate park, joogakeskus, lossad, huvikool, raamatukogu, lennukitehas, noortetuba, noorte volikogu, lossi tänav, ujulad, jõusaalid, castle escape, valuoja org, sushi city, uueka trepid jne… ning kõik mis sa nende käest saad on puhas kraam. Ausalt! Viljandi on ja jääb kohaks, kus inimeste tahe ja soov organiseerida ja end teostada ei kao enne, kui kõik need erakordsete müügioskustega diilerid. Iga asutus tuletab end ikka ja jälle inimestele meelde ning haarab nad ühel hetkel enda küüsi, et mitte näha kasutamata potensiaali. JUST! Siit tulebki teine oluline põhjus, miks ma Viljandit armastan. Põhjuseks on efektiivsus. Oma väikeste mõõtmete ja pisikeste kätega suudab meie linn voolida suurkujusid ja talente, teha andekast veel andekama ja rumalamast geeniuse. Kogukond toimib ühtlaselt ning kui Sa tahad, siis Sind märgatakse.

Inimesele, kes ütleb, et siin pole mitte sigagi teha, soovitan viia mõnel õhtul oma vana kodus seisev tool Mulksu. Saad tasuta pudeli veini.
Viljandi jääb südamesse oma lihtsuse, kompaktsuse ja inimliku efektiivsuse poolest, mis muudab kogu linna kuvandi justkui brändiks, mida teistele esitleda. Viljandi võiks olla nagu Apple, mis pakub oma minimalistliku üldpildiga midagi suurepärast ja võimekat, salapärast. Midagi mida silmaga näha ei ole, kuid mida sa tajud, hakates seda kasutama. Tule Viljandisse, hakka seda kasutama ning olgugi, et kanged droogid suure tõenäosusega Sind endasse neelavad, see on see mida Sa tegelikult vajad ja ootad.

Puudub ülemäärane kära,
kehtib valdav silmasära.
See Viljandi, ära jonni,
ega naljalt minema kõnni.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s