Categories
Essee

Elust

Omaloominguline kõne teemal: MINU SÕNUM

MARTIN KUTTI, I sotsiaalsuund / MAI 2017

Tere, mina olen Martin ja olen Viljandi Gümnasiumi õpilane ning räägin teile natukene elust. Nagu te kõik teate, siis iga elu lõpeb surmaga. Selles suhtes on kõik inimesed võrdsed. Muidugi pole kõigile antud sama palju aastaid, kuid polegi tähtis kaua sa elad, vaid see mida sa selle ajaga ette võtad. Üks Austraalia medõde Bronnie Ware küsitles surivoodil olijaid kaheteistkümne aasta jooksul ja küsis neilt, mida nad oma elus kõige enam kahetsevad. Huvitaval kombel ei kahetsetud asju, mida oldi tehtud, vaid neid mida ei oldud.
Paljud kahetsesid, et nad ei võtnud riske, et nad ei veetnud piisavalt aega oma pere ja lähedastega, et nad ei pürginud oma unistuste poole ja lasid ennast teiste arvamusest mõjutada. Kuid sul on võimalus seda viga mitte korrata ja teha seda, mida sa soovid. Ära lase ennast teiste arvamusest mõjutada. Kõik asjad unustatakse ajaga. Sina võid oma tegu, mille üle sa piinlikust tunned, mäletada, aga vaevalt seda teised mäletavad. Kas sa oskad kohe käigu pealt nimetada kurja teinud inimesi 16. sajandist. Ega vist väga ei oskagi. Miks sa siis arvad, et sinu tegu on nii hull, et seda kunagi ei unustata. Nagu öeldakse “kui keegi sind ei vihka, siis sa teed midagi valesti”. Ma ei taha öelda, et tehke midagi kriminaalselt, vaid pürgige oma unistuste poole.
Vaadake näiteks Oprah-t. Ta vallandati uudistesaatest, sest ta oli liiga emotsionaalne ning talle öeldi, et ta ei kõlba teles töötamiseks, aga ta püüdles ikkagi edasi. Ta tegi oma vestlussaate ning temast sai esimene mustanahaline naine, kellest sai miljardär.
Veel üks hea näide on Eminem. Ta isa jättis ta maha kui ta oli alles 18-kuune. Teda kasvatas ravimitesõltlasest ema, kellega ta kogu aeg tülitses. Ta visati koolist välja, sest ta ei suutnud  lõpetada 9. klassi. Lapsepõlves kolisid nad pidevalt ja seepärast, et ta oli “uus”, siis teda kiusati palju. Tema onu, kes oli talle eeskujuks, tegi enesetapu. Tema parim sõber lasti maha. Tema naine ja ema kaebasid ta kohtusse. Tal oli probleeme raha, alkoholi ja narkootikumidega ning ta ise soovis ka teha enesetappu. Kuid isegi pärast kõike seda ta ei andnud alla ja nüüd on ta maailma parim räppar.
Kui sul on unistus, siis teosta see. Elu on liiga lühike, et oodata seda õiget hetke ja kogu aeg oma unistust edasi lükata. Iga päev tee midagi, mis aitab sind su unistusele lähemale. Kui sa seda ei tee, siis ei kaota ainult sina, vaid kogu inimkond. Iga inimene on siin maailmas mingil põhjusel ja igal ühel on oma anne, millega ta saab maailma paremaks muuta.
Ära otsi vabandusi, vaid tegutse. Elu pole selleks, et seitsmest viieni töötada, makse maksta ja reedet oodata. Midagi on väga valesti, kui reede on ainuke päev nädalas, mida oodatakse. Miks sa teed seda, mida sulle ei meeldi teha? Tee kõik päevad ootamist väärt! Kui sa ei naudi seda, mida sa teed, siis sa peaksid proovima midagi uut ja riskima oma unistuste nimel. Kui sa püüdled selle poole täiehingega, siis küll see ükskord ka täitub.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s